אורחת לפרשת תרומה

חני ברקוביץ, מנהלת כספים של חב' וולף נדל"ן בע"מ

Background photo created by jcomp – www.freepik.com

שתול על פלגי מים

מאד מקובל היום לפתוח בלוגים, ולהעלות פוסטים בנושאים שונים ומגוונים.

עדיין, יש גם אנשים רבים שמגיבים בתמהון או במשיכת כתף על הרעיון כולו: מי יקרא את זה, את מי בכלל זה מעניין.

עכשיו, אחרי שהתחברתי לבלוג הזה, בלוג ברכת התורה, אני מאמינה שאנשים קוראים ומתעניינים אם נותנים להם ערך אמיתי.

הבלוג הזה, שמעורר השראה והנעה לפעולה (מעידה על עצמי), הוא בלוג עם הרבה משמעות וערך גבוה. שבוע אחרי שבוע אני קוראת את הפוסטים המיוחדים כאן באתר, נהנית מחדש מהיוזמה הברכה, הכתיבה הזורמת, וכמובן מהרעיונות שאת מעלה ומקשרת לדבריו הקדושים של הרב הירש.

כשראיתי בשבוע שעבר את הפינה החדשה, פינת האורחת, התעוררה בי פתאום קנאת הסופרים. גם אני יכולה להיות כאן אורחת, ולהביא דבר תורה מאיר על הפרשה.

עיינתי בקובץ דברי תורה על פרשת תרומה ולהפתעתי מצאתי שם דבר תורה שכל כך התקשר לי עם הבלוג הזה ועם הרעיון העומד מאחוריו.

וכך נכתב בכותרת: התוה"ק ניתנה לבני ישראל לדרוש ולפרש בה כרצונם ולהמשיך עי"ז כל מיני ברכות רפואות וישועות

אני אביא כאן כמה נקודות מתוך הקובץ:

במדרש: "ויקחו לי תרומה", זהו שאמר הכתוב (דברים לג,ד) תורה ציוה לנו משה מורשה קהילת יעקב.
(שמו"ר לג,ז)

מפורש בסה"ק תולדות אהרן להרה"ק ר' אהרן מזיטומיר זי"ע בפסוק זה עפ"י מה שאמר רבו המגיד הק' ממעזריטש זי"ע לפרש אמרינו בברכת התורה "ונתן לנו את תורתו", ופירש שהקב"ה נתן לבני ישראל את התורה שיוכלו לפרש בה ולצרף צירופי שמות ואותיות כרצונם כאשרו יגזרו אומר כן יקום, וזהו "ונתן לנו" שהשי"ת נתן בידינו את תורתו ולפרש ולדרוש בה כרצוננו, ולפ"ז יתפרש ג"כ הכתוב "תורה ציוה לנו משה" כלומר שהתוה"ק ניתנו לנו דוקא שכפי איך שחכמי הדור מפרשין אותה למטה כן מסכימים ג"כ למעלה, עכ"ד.

נקודה נוספת: פרוש הפרק א' בתהילים "אשרי האיש" וגו' "כי אם בתורת ה' חפצו" שהוגה בה תמיד עד אשר "ובתורתו יהגה יומם ולילה" שהתורה נעשית שלו ונקראת "תורתו", וכאשר תהא התורה שלו אז "והיה" האדם "כעץ" שכן האדם עץ השדה אשר הוא "שתול על פלגי מים" שנטוע ושתול במים, ואין מים אלא תורה וכיון שהתורה נקראת על שמו יוכל לדרוש בה כרצונו ולפעול בה כל הישועות, ועי"ז "פריו יתן בעיתו ועלהו לא יבול וכל אשר יעשה יצליח" שבכח התורה יוכל לפעול ברכה והצלחה וכל הישועות.

שנזכה שתהיה גם פינה זו פינה של אור, שתפיץ אור לנשי ישראל ותמלא אותן בהשראה ובכוח לפעול טוב בעולם.

2 תגובות בנושא “אורחת לפרשת תרומה”

 1. חני, כתבת מקסים
  ואיזה יופי לך שזה הניע אותך לפעולה
  הזכיר לי את דברי האוה"ח בפר' דברים:
  "ושמחת בכל הטוב" על דרך אומרו (תהלים קמ"ה) טוב ה'. ולהעירך על זה אמר בכל הטוב פירוש דבר הכולל כל הטוב ואין זה אלא הקב"ה שהוא מקור הטוב, אשר נתן לך פירוש כי דבר זה אין ערך אליו אלא מתנת חנם. ואמר "לך", לשלול זולתו לא מלאך ולא שרף יזכה לזה.
  גם ירמוז במאמר "בכל הטוב" אל התורה כאומרם ז"ל (ברכות ה, א) "ואין טוב אלא תורה", שאם היו בני אדם מרגישין במתיקות ועריבות טוב התורה היו משתגעים ומתלהטים אחריה ולא יחשב בעיניהם מלא עולם כסף וזהב למאומה כי התורה כוללת כל הטובות שבעולם:
  שזכות לימוד התורה תעמוד לך ולמשפחתך לשפע ברכה והצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *