סמוכים על שולחנו

Food photo created by freepik – www.freepik.com

פרשת ויקרא

ונפש כי תקריב קרבן מנחה לה', סולת יהיה קרבנו, ויצק עליה שמן, ונתן עליה לבונה (ויקרא, ב', א')

פרשת ויקרא מציגה בפנינו את סוגי הקורבנות השונים. בתחילת הפרשה דנה התורה בקרבנות הניתנים מן החי: מן הבקר, מן הצאן ומן העוף. בהמשך הפרשה מופיע סוג קרבן נוסף: מנחה מן הצומח. כל סוגי המנחות מורכבות משלושה מרכיבים יסודיים: סולת, שמן ולבונה.

הרב הירש עומד על כך שמהות המנחה טמונה ברכיבים ממנה היא עשויה.

 הסולת, שהיא הקמח, מייצגת את את הנכסים החומריים שחיי האדם תלויים בהם. משמעות הסולת פרושה, שקיומנו החומרי תלוי בה', אליו מוגשת המנחה.

השמן, כמו שאומר הפסוק 'שמנה לחמו' מסמל את העשירות.

הלבונה, בעלת הריח הטוב, מסמלת את שביעות הרצון. בלי ברכת שביעות הרצון, יכול אדם לקבל את כל מעדני עולם אך לא להנות מהם.

המנחה מסמלת את האמצעים לקיום האדם, לרווחתו החומרית ולשביעות רצונו.

ה' מספק לכל יחיד את צרכיו באופן אישי. האדם עומד מול בוראו, ומקבל באופן ישיר מידיו את מזונו.

זו הסיבה, אומר הרב הירש, שאין אפשרות לשני אנשים להקריב מנחה בשותפות, וזאת בניגוד לקרבנות בהם יכולים אנשים רבים להימנות על קרבן אחד. משום שהפרנסה של כל אדם ואדם מגיעה אליו באופן ישיר מידו הפתוחה של הקב"ה, ואין אף אדם נוגע במוכן לחברו.

הרב הירש מדגיש יותר מזה: לאומות העולם, הקיום הלאומי המשותף הוא הדרך להשיג רווחה חומרית ליחידים. כשהעם חזק ומשגשג, גם היחידים מצליחים. ההשגחה עליהם עוברת דרך קיומו של העם כולו.

לעם היהודי יש השגחה בשני מסלולים: יש השגחה אלוקית על גורל האומה כולה, אך בנוסף יש גם השגחה פרטנית ומיוחדת על כל יחיד ויחיד, על לחמו, על שמנו, ואפילו על שביעות רצונו.

יש להיזהר מהלך הרוח של האדם האומר לפני ה' 'אדני אתה' אמנם אתה האדון שלי, אך 'טובתי בל עליך' (תהילים, ט"ז, ב') טובתי כאן בארץ אינה מגיעה עדיך. המשימה שלנו היא לזכור שכל חיינו, על פרטיהם הקטנים ביותר, ניזונים באופן ישיר מידו הרחבה של ה'.

5 תגובות בנושא “סמוכים על שולחנו”

    1. ניחשת היטב 🙂
      בהמשך הפרשה הרב הירש מקביל כל סוג של מנחה לחלקים שונים בחיי האדם – הפרנסה הבסיסית, 'הפינוקים', ותענוגות שמגיעים לזמן קצר בלבד ומסתיימים מהר

  1. מיוחד מאוד.
    כדרכו של הרב הירש לשפוך אור חדש על עבודת הקרבנות ובית המקדש.
    תודה רבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *